На повечето автомобили преди да напуснат завода им се прави антикорозионна защита. Нанасят се вакси в кухини, врати, прагове, шаси, вежди и др. Това, което производителите не казват, че тази защита най-късно на петата година трябва да бъде възстановена. Когато ваксата загуби част от качествата си, металът отново е подложен на влага и силно корозивните продуктите, с които се обработват пътищата.
В кухини като прагове, колонки и врати температурата през деня може да достигне над 90 градуса, а вечер рязко да падне. На практика тези зони са почти постоянно влажни и в комбинация с киселинните изпарения от асфалта, остатъци от безконтактни препарати и други агресивни агенти се получава силно корозивна смес, която ако стигне до метала ще активира моментално образуването на корозия.
Друг основен момент е наличие на микро пукнатини в боята и грунда, през които започва образуването на ръжда. Купето на автомобилите е подложено на постоянни вибрации, огъване ,натиск, което води до образуване на тези микро пукнатини в твърдия грунд и боя.
Тук е мястото на ваксата*(в България на този вид продукт майстори го наричат парафин). Ваксата за разлика от боята и грунда е еластична. Тази, която се нанася в кухините, е и с по-нисък вискозитет . Когато температурата се вдигне тя се втечнява, а при изстиване се втвърдява . Това не позволява образуването на пукнатини, а и дори да се образуват при втвърдяването, след затопляне тези пукнатини само се затварят.
Ваксата създава хидрофобен слой, по който водата не може да се задържи. Това предпазва метала от образуване на корозия. Кухините са най-проблемната зона в едно превозно средство и ако ръждата се покаже от външната част на боята, може спокойно да кажем , че сме загубили битката за този детайл. Вариантите са изрязване на метала до здрав и ние препоръчваме използването на течен метал , където е възможно или подмяната на целия детайл.